Pieskovanie

Technika pieskovania skla je pomerne mladým spôsobom zušľachtenia skla. Ide pri nej o narušenie vrchnej vrstvy skla pieskom (umelý korund). Použitím rôznej intenzity tlaku vzduchu sa dá docieliť zaujímavých výsledkov: rôzne hĺbky pieskovania, vrstvený vzhľad a odtiene. Dalo by sa povedať, že čokoľvek sa dá nakresliť, dá sa aj vypieskovať.

Ručné gravírovanie

Pri tejto technike sa narúša sklo pomocou diamantového hrotu brúsky. Využíva sa na dokresľovanie, jemné obrysy ale predovšetkým na zobrazenie kvetov a prírodných motívov, ktorým dodáva plasticitu a prirodzený vzhľad.

Maľovanie

Maľovanie je určite najstarším spôsobom zdobenia skla. V sklárskom priemysle sa využívajú farby, ktoré sa vypaľujú pri vysokých teplotách a toto sklo sa dlho temperuje. Farby, ktoré používam ja, sú ekologické, hobby farby, neškodné a vhodné i pre detské maľovanie. Nie sú tak náročné na vypaľovanie a temperovanie. Často ich tiež využívam na striekanie tenkej vrstvy, ktorá vytvorí jednoliaty povrch na skle.

Nalepovanie

Na sklo je tiež možné lepiť korálky, stuhy, polymérové komponenty, kamienky, atď. Obľúbené sú sklené výrobky s polymérovými ružičkami v kombinácií s voskovanými perlami a ozdobným pieskom, prípadne voskové perly, cez ktoré je prepletený ozdobný strieborný či zlatý drôt.

Kombinácie

Pri zdobení skla je možné tieto techniky kombinovať v rôznych variáciách podľa prianí zákazníka. Ukážky niektorých výrobkov a rôznych kombinácií techník, farieb a tvarov nájdete v albumoch nižšie.